Akaryakıt Laboratuvarları Karşılaştırma Programı

Her deney laboratuvarının müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek, organizasyonunu güçlendirmek, çalışma şartlarını iyileştirmek, hizmet standartının tutarlılığını ve devamlılığını sağlayabilmek için bir kalite güvence sistemine ihtiyacı vardır.

Laboratuvarlar arası karşılaştırma programları, oluşturulan kalite güvence sisteminin etkinliğinin değerlendirmesinde kullanılan önemli bir araçtır. Bu programlarda katılımcı laboratuvarların kalite değerlendirilmesi tarafsız bir gözle yapılabilmektedir.

Bilindiği üzere laboratuvar, ölçümlerini ölçüm belirsizliği sınırları içinde doğru ölçmek için ne kadar özen gösterirse göstersin hatalı ölçüm olasılığı her zaman mevcuttur. Karşılaştırma programları ölçümlerin doğruluğunun garanti edilebilmesinde önemli rol oynar. Katılımcı laboratuvar dahil olduğu karşılaştırma programında ölçümlerinin ne kadar doğru olduğunu sınayabilmektedir.

Laboratuvarlar arası karşılaştırma programları, kalite sistemi ile birlikte katılımcı laboratuvarın gerçek performansını ortaya koyarak laboratuvarın hizmet seviyesini iyileştirmesine olanak sağlamaktadır.

Karşılaştırma programlarına katılım, ISO/IEC 17025'e akredite edilmiş veya akreditasyon başvurusunda bulunmuş laboratuvarların denetimlerinde de önemli bir referans kaynağı oluşturmaktadır.

Türkiye'de akaryakıt alanında karşılaştırma programı oluşturmak üzere bir çalışma grubu oluşturulmuştur. Bu grubun çalışma planı içinde akaryakıt analizi yapan laboratuvarların tespit edilmesi, laboratuvarların hangi akaryakıt türlerindeki programlara katılmak isteyeceğinin belirlenmesi ve belirlenen akaryakıt ürünleri için karşılaştırma programları yürütülmesi bulunmaktadır.

Pilot karşılaştırma programı uygulaması 2006 yılı içinde Türkiye'de akaryakıt analizleri yapan laboratuvarlar arasında benzin, motorin ve LPG ürünlerinde iki çevrim olarak gerçekleştirilmiş; değerlendirme sonuçları katılan laboratuvarlara raporlar halinde gönderilmiştir.

Bundan sonra yılda iki çevrim olarak devamlı tekrarlanması düşünülen bu programın amacı, katılan laboratuvarlarda kalite sistemlerinin bir gereği olan karşılaştırma programına katılımı mümkün kılmak ve laboratuvarların kendi performanslarının zamanla değişimini izleyerek daha iyiye götürebilmek üzere değerlendirme yapabilmelerine imkan sağlamaktır.

Daha fazla bilgi için LabKar websitesini ziyaret ediniz.


Son Güncelleme:
25/02/2021 - 11:24